Vždy je to o tom, jak se rozhodneš

Schisandra, bylinka s tradiční čínskou historií

Schisandra, bylinka s tradiční čínskou historií

korea-6039539_1920

Schisandra je rostlina typická svými červenými bobulemi. Ty slouží už celá staletí jako pomocníci pro lékaře tradiční čínské medicíny. Původně pochází tento zázrak z Číny a Ruska, kde roste na všech možných místech a v různých typech půdy. Je důležitou součástí našich přírodních nakopávačů řady PreWorkout, které pomáhají podpořit tvůj fyzický i kognitivní výkon.

 

"V tradiční čínské medicíně je Schisandra považována za adaptogen. Tedy rostlinu, která harmonizuje tělesné funkce a udržuje homeostázu."

 

Samotná bobule je často nazývána “bobule pěti chutí”, protože obsahuje všech pět základních chutí v čínské medicíně: slanou, sladkou, kyselou, kořeněnou a hořkou. Podle starého učení, pokud má rostlina všech 5 chutí, dokáže léčit všech 5 klíčových orgánů: játra, plíce, srdce, ledviny a slezinu. 

 

#1 Jaké jsou vedlejší efekty schizandry?

Někteří lidé uvádějí pálení na hrudi, podrážděný žaludek, sníženou chuť k jídlu a bolesti břicha. Někdo také zřídka uvádí svědění kůže. Lidé trpící refluxem by měli být opatrní, protože rostlina ho dle některých známých případů dokáže vyvolat. 

 

#2 Je schizandra stimulant?

V průběhu historie je schizandra používána pro úpravu a harmonizování dýchání a trávení. Rostlina také vykazuje kladné účinky na ochranu jater, funguje jako nervový stimulant a má adaptogenní efekty. Adaptogeny jsou v základním kamenem našich přírodních nakopávačů.

 

#3 Pomáhá schizandra vylepšit spánek a zmírnit únavu?

Ano. V tradiční čínské medicíně jsou známé benefity schizandry na potlačení únavy a harmonizaci spánku. 

 

#4 Je možné brát rostlinu denně?

Ano je. Dle webmd.com se běžná dávka pohybuje od 500mg do 2g na den. 

 

Ať už se rozhodneš vyzkoušet některý adaptogen v rámci své rutiny, či půjdeš zatím cestou bez něj, přejeme ti na tvé cestě hodně štěstí.

 

S pozdravem freedomprotein.cz